Wymagana rozdzielczość ekranu min. 480px!
Ustaw Twój ekran w poziomie...
Zamknij ten komunikat<br>Akceptuję pliki cookies
Content
  • PL

PROFESJONALNE SYSTEMY OCIEPLANIA BUDYNKÓW

 
Kalkulator Kosztów
 
 
Poradnik Budowlany
 
Kalkulatory

Oblicz koszt Twojej inwestycji i ciesz się z ciepłego energooszczędnego domu oraz niższych rachunków za ogrzewanie nawet do 40%!

Kalkulatory Inwestycyjne:|oblicz szacunkowy koszt docieplenia Twojego domu &raquo;
 
Galeria

Zanim zostaniesz naszym Klientem, zobacz koniecznie elewacje budynków, które wykonała firma Nov-Bud, jak zawsze solidnie i fachowo...

Galeria realizacji Nov-Bud:|docieplanie domów, ocieplanie budynków, zobacz &raquo;
 
Katalogi

Poznaj więcej szczegółów i dowiedz się, dlaczego warto postawić na materiały elewacyjne Kabe Therm z 5-letnią Gwarancją?

Katalogi materiałów dociepleniowych:|sprawdony system Kabe Therm, pobierz &raquo;
 
 
 
 
Sonda
Ile wydajesz na ogrzewanie Twojego domu?
 
 
Wizyty

Wizyt dzisiaj [25-04-2024]: 60
Wizyt ogółem: 400467
-----------------------------------------------
Przeglądających stronę: 2

wielkość tekstu: A A A

Ocieplenie poddasza i dachu

Przez dach ucieka nawet 30% ciepła i dlatego należy szczególnie go izolować. Najczęściej do ocieplenia dachu stosuje się wełnę mineralną lub płyty styropianowe. Warstwę termoizolacyjną układa się z reguły w przestrzeni pomiędzy krokwiami.

Warstwą izolacyjną może być:

  • wełna mineralna: materiał jest dźwięko-chłonny, paro-przepuszczalny i ognioodporny – stanowi przegrodę dla ognia, nie pali się i nie podtrzymuje ognia (topi się dopiero w temperaturze powyżej 1000°C). Grubość materiału izolacyjnego powinna być większa, niż 20cm. Wełna musi być ułożona na wcisk tak, aby nigdzie nie było żadnych szczelin, ani zgnieceń. Najpopularniejsza metoda, to układanie ocieplenia między krokwiami.
  • płyty styropianowe: mają niską paro-przepuszczalność i niższą odpornośc na ogień od wełny. Styropian pod wpływem ognia topi się. Nie jest także dobrym izolatorem akustycznym. Dlatego rzadko używa się go do izolacji dachu. Na rynku dostępne są specjalne płyty z polistyrenu ekstrudowanego lub pianki poliuretanowej, które można montować ponad krokwiami dachowymi. Płyty mają odpowiednio ukształtowane krawędzie, pozwalające łączyć je na pióro i wpust lub na zakładkę. Taki system ogranicza występowanie mostków termicznych pomiędzy krokwiami.

Wybierając materiał do ocieplenia poddasza i dachu, musimy pamiętać, że będzie on "wciskany" w przestrzenie między więźbą dachową. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, czy wypełni on wszystkie przestrzenie dokładnie, czy płyty będą dobrze i ściśle do siebie przylegały oraz czy uda się łatwo dotrzeć do narożników i załamań.

W przypadku, kiedy materiał izolacyjny nie spełnia powyższych warunków, skuteczność wykonanego ocieplenia dachu może okazać się znacznie niższa. Dlaczego? Ponieważ każda ze szczelin w izolacji staje się mostkiem termicznym, przez który będzie uciekało ciepło. Takie problemy wykonawcze stwarza stosowanie zbyt wiotkich mat lub zbyt twardych płyt.

Inwestując w dobre ocieplenie dachu, warto wybrać nie tylko sprawdzony produkt, ale także grubszą warstwę izolacji. Zalecana grubość ocieplenia poddasza energooszczędnego wynosi 25-30cm. Ze względu na koszty, standardem jest wykonanie ocieplenia tylko do wysokości krokwi.

Tymczasem, zwiększając grubość samej izolacji o 10cm – poprawiamy dodatkowo aż o 40% izolacyjność cieplną. Dzięki takiemu zabiegowi będziemy mogli oszczędzać pieniądze na niższych rachunkach za ogrzewanie przez kolejne lata eksploatacji naszego budynku.

Ocieplenie poddasza i dachu powinno wykonywać się w temperaturze powyżej 0°C, żeby materiał nie przemarzał. Ważnym czynnikiem jest również odpowiednia wilgotność, żeby izolacja cieplna przed montażem nie wchłonęła zbyt dużej ilości wilgoci z powietrza.

Jeśli warstwę wstępnego krycia stanowi folia wysoko-paroprzepuszczalna, wówczas izolacja może przylegać do niej. W drugim przypadku, kiedy stosujemy folię o niskiej paro-przepuszczalności lub sztywne poszycie (papę na pełnym deskowaniu), trzeba pozostawić 3-4cm szczelinę wentylacyjną. Ważne jest, aby warstwa ocieplenia nie wypychała folii, ponieważ każde wybrzuszenie może dotykać pokrycia dachowego, a pod wpływem wysokiej temperatury ulegnie zniszczeniu.

Przymierzasz się do ocieplenia poddasza i dachu Twojego domu? Zadzwoń już dzisiaj i dowiedz się, dlaczego warto postawić na doświadczonych Fachowców firmy Nov-Bud...

Autor:Waldemar Nosek
 
Poleć stronę:Podziel się ze znajomymi|Facebook: www.facebook.comTweetnij do znajomych|Twitter: www.twitter.comPodziel się ze znajomymi|Nasza Klasa: www.nk.plWykop stronę na|Wykopalisko: www.wykop.pl

projekt:   [silnik Quick.Cms]