- (+48) 501 379 549
- docieplanie@novbud.info.pl
Ocieplenie domu, a koszty ogrzewania
0705-2013
Planując budowę domu, już na etapie projektowania warto pomyśleć nie tylko o funkcjonalnośc...
Jaki system dociepleniowy?
0605-2013
Firma Farby Kabe Polska, ceniony od lat producent i dostawca nowoczesnych materiałów pow...
Ocieplanie budynków - wełna, czy styropian?
0505-2013
Wełna mineralna i styropian są bezapelacyjnie najpopularniejszymi materiałami do ocieplania b...
Wizyt dzisiaj [02-11-2024]: 688
Wizyt ogółem: 417665
-----------------------------------------------
Przeglądających stronę: 1
Ocieplanie budynków - wełna, czy styropian?
Wełna mineralna i styropian są bezapelacyjnie najpopularniejszymi materiałami do ocieplania budynków i wykonywania izolacji termicznych w budownictwie mieszkaniowym i przemysłowym.
Mają podobny współczynnik przenikania ciepła. Różnica pomiędzy pozostałymi parametrami jest dużo większa, a zwłaszcza jeśli chodzi o cenę. Styropian niezmiennie jest o wiele tańszy od wełny i nic nie wskazuje na to, aby ta różnica uległa zmianie.
Wełna mineralna
Powstaje z naturalnego surowca, jakim jest szkło lub skała bazaltowa. Przed zmianą w płytę lub matę izolacyjną, przechodzi przez złożony proces produkcyjny. Jego sercem jest piec, w którym kamień lub piasek ulegają całkowitemu roztopieniu w temperaturze dochodzącej do 1400ºC. W stanie płynnym, poddawane są rozdmuchaniu na cieniutkie włókienka, z których powstaje wełna. Po nasączeniu żywicą organiczną (lepiszczem) wełna poddawana jest procesowi formowania i utwardzania w piecu hartowniczym, a na koniec cięta.
Płyty, maty i granulaty stosuje się do ociepleń i wyciszeń różnych elementów budynków, np. otuliny służą do izolacji termicznej rur. Płyty z wełny mineralnej są wysoko cenionym materiałem w izolacjach przemysłowych i technicznych.
Styropian
To spieniony, ekspandowany polistyren, w postaci białych, porowatych granulek. Głównie formuje się z niego płyty, jak również maty laminowane papą. Podobnie jak wełna, często występuje w formie granulatu, stosowanego jako izolacja termiczna lub dodatek do zapraw i tynków.
Izolacyjność cieplna
Współczynnik λ, określający przewodność cieplną danego materiału wynosi dla wełny – od 0,032 do 0,045 W/(mK). Im niższa jego wartość, tym korzystniejsza termoizolacyjność. Styropian, którego λ zaczyna się już od 0,031 W/(mK), jest tylko odrobinę lepszy w tej konkurencji. Co roku pojawiają się kolejne produkty z wełny lub styropianu o niższym współczynniku przewodzenia ciepła.
Trzeba wiedzieć, że za izolacyjność cieplną w budynku odpowiada nie tylko sam materiał izolacyjny, ale również pozostałe materiały. Dlatego dla wybranych elementów budynku, przyjmuje się współczynnik przenikania ciepła U. Izolacyjność termiczna w dużej mierze zależy też od tego, czy materiał ociepleniowy zostanie ułożony zgodnie ze sztuką budowlaną.
Dyfuzyjność
To parametr, określający zdolności materiału do przepuszczania powietrza oraz zawartej w nim wilgoci. Inaczej mówiąc – struktura wełny mineralnej jest bardziej otwarta, co wyklucza stwarzanie oporu powietrzu – nie do końca jest to prawda, ponieważ włókna wełny połączone są lepiszczem, które obniża dyfuzyjność. Pomimo tego wełna uznawana jest za materiał paroprzepuszczalny, który umożliwia cyrkulację powietrza i sprzyjaja "oddychaniu" ścian budynków.
Styropian w porównaniu z wełną jest niemal całkowicie nieprzepuszczalny. W tym miejscu ważne wyjaśnienie – zgodnie z badaniami, wymiana powietrza przez ściany budynku, nawet ocieplonego wełną, wynosi zaledwie 3%. Za resztę odpowiada system wentylacyjny.
Nasiąkliwość
Pomimo, że lepiszcze, które spaja włókna wełny uznaje się za swego rodzaju impregnat, to wełna jest materiałem dość nasiąkliwym. Oczywiście cecha ta bywa różna, w zależności od gęstości materiału. Styropian jest mniej nasiąkliwy i posiada tendencję do szybszego wysychania.
Odkształcalność
Wełna, to materiał wyjątkowo sprężysty, a więc mało podatny na odkształcenia. Styropian charakteryzuje się niską sprężystością i dlatego łatwiej go trwale odkształcić. Szczęśliwie w budynkach mieszkalnych, parametr odkształcalności nie ma aż tak wielkiego znaczenia, jeśli stosuje się odpowiednie rozwiązania techniczne.
Łatwość obróbki i montażu
Wełna i styropian nie są materiałami trudnymi do cięcia i szlifowania. Używa się do tego prostych, ręcznych narzędzi. Wady – wełna w trakcie obróbki może pylić, styropian natomiast brudzi, a w trakcie obróbki roznoszą się granulki, które łatwo się elektryzują i przywierają do różnych powierzchni.
Palność i topliwość
Argument, który przemawia za wełną mineralną, to bardzo wysoka odporność na ogień. Sklasyfikowana jest jako materiał niepalny i oznaczona najwyższymi klasami A1 i A2 w 7-stopniowej klasyfikacji europejskiej, gdzie najwyższą klasą jest A1, a najniższą F.
Styropian to produkt o właściwościach samogasnących i w momencie zetknięcia się z ogniem nie staje w płomieniach, ale szybko topi się, wydzielając przy tym mnóstwo dymu. Jeśli uwzględnimy, że w każdym budynku, oprócz styropianu znajduje się całe mnóstwo innych materiałów łatwopalnych, to jego szkodliwość w trakcie pożaru schodzi na plan dalszy.
Wełna, dzięki swojej niepalności stosowana jest, jako materiał osłaniający elementy budynku, które narażone są na ogień, np. konstrukcje drewniane. Styropian do takich celów z całą pewnością się nie nadaje.
Wełna jest materiałem odpornym na działanie chemikaliów, szczególnie rozpuszczalników pochodzenia organicznego.
Styropian natomiast pod wpływem chemikaliów – po prostu topi się. Jest to dość niebezpieczne podczas prac budowlanych, kiedy można przez pomyłkę do mocowania płyt użyć kleju, zawierającego rozpuszczalnik.
Doświadczeni wykonawcy ocieplania budynków Firmy Nov-Bud, nigdy nie dopuszczają do podobnych sytuacji.
Miejsca stosowania
Są takie elementy budynku, do izolacji których wełna jest wręcz niezastąpiona. Inne zaś najkorzystniej ocieplać styropianem. Oto poszczególne, najpopularniejsze zastosowania obu tych materiałów:
Są takie elementy budynku, do izolacji których wełna jest wręcz niezastąpiona. Inne zaś najkorzystniej ocieplać styropianem. Oto poszczególne, najpopularniejsze zastosowania obu tych materiałów:
Wełna: materiał wypełniający (izolacja termiczna i akustyczna) w konstrukcjach drewnianych lub stalowych (zewnętrzne i wewnętrzne ściany szkieletowe, stropy, poddasza, więźby dachowe), zwłaszcza gdy ważne jest zwiększenie ich ochrony przeciwpożarowej.
Styropian: ocieplanie podłóg na gruncie; ocieplenie ścian fundamentowych oraz piwnic; ocieplenie tarasów i balkonów.
Oczywiście, jeśli ktoś tylko zechce, to może użyć wełny do izolacji fundamentów, a styropianem może docieplić poddasze. Wymienione możliwości zastosowania tych materiałów odpowiadają jedynie przyjętej praktyce budowlanej, wynikają z rachunku ekonomicznego oraz wieloletniego doświadczenia Specjalistów Firmy Nov-Bud.