Wymagana rozdzielczość ekranu min. 480px!
Ustaw Twój ekran w poziomie...
Zamknij ten komunikat<br>Akceptuję pliki cookies
Content
  • PL

PROFESJONALNE SYSTEMY OCIEPLANIA BUDYNKÓW

 
Kalkulator Kosztów
 
 
Poradnik Budowlany
 
Kalkulatory

Oblicz koszt Twojej inwestycji i ciesz się z ciepłego energooszczędnego domu oraz niższych rachunków za ogrzewanie nawet do 40%!

Kalkulatory Inwestycyjne:|oblicz szacunkowy koszt docieplenia Twojego domu &raquo;
 
Galeria

Zanim zostaniesz naszym Klientem, zobacz koniecznie elewacje budynków, które wykonała firma Nov-Bud, jak zawsze solidnie i fachowo...

Galeria realizacji Nov-Bud:|docieplanie domów, ocieplanie budynków, zobacz &raquo;
 
Katalogi

Poznaj więcej szczegółów i dowiedz się, dlaczego warto postawić na materiały elewacyjne Kabe Therm z 5-letnią Gwarancją?

Katalogi materiałów dociepleniowych:|sprawdony system Kabe Therm, pobierz &raquo;
 
 
 
 
Sonda
Ile wydajesz na ogrzewanie Twojego domu?
 
 
Wizyty

Wizyt dzisiaj [19-04-2024]: 11
Wizyt ogółem: 400139
-----------------------------------------------
Przeglądających stronę: 2

wielkość tekstu: A A A

Ocieplenie domu, a energooszczędność

Kluczowy wpływ na właściwy komfort termiczny w pomieszczeniach ma prawidłowa izolacja oraz ocieplenie każdej przegrody w budynku.

Wadliwe wykonanie ściany konstrukcyjnej, zbyt mała ilość materiałów izolacyjnych na poddaszu lub podłodze powodują, że roczne wydatki na ogrzewanie mogą sięgać astronomicznych sum. Niewłaściwie zbudowane przegrody sprawiają, że marnowane może być ponad 70% energii, przeznaczonej na ogrzewanie budynku. A zatem zadbanie o wystarczający poziom izolacji termicznej wpływa nie tylko na mniejsze koszty utrzymania, lecz zapewnia również wysoki komfort cieplny w pomieszczeniach.

Ocieplanie domu – o czym warto pamiętać?

Istotne znaczenie przy poprawnej budowie przegród mają rodzaj i grubość materiałów izolacyjnych. Budynek prawidłowo ocieplony to taki, w którym materiał izolacyjny zamontowany jest od zewnętrznej strony przegród, co znacznie ogranicza ilość mostków termicznych i poprawia izolacyjność ścian.

Wykorzystanie podczas budowy materiałów, które dobrze akumulują ciepło i mają niski współczynnik jego przewodzenia daje możliwość ułożenie cieńszej warstwy ocieplenia. Kiedy decydujemy się na konkretne rozwiązania, warto sprawdzić, czy grubość izolacji spełni zadanie.

Zastosowanie niewystarczającej ilości materiału może spowodować, że uzyskanie dobrego współczynnika przenikania ciepła będzie niemożliwe. A z kolei położenie zbyt grubej warstwy izolacji może okazać się nieopłacalne – różnica w stracie ciepła może być na tyle niska, że inwestycja nie zwróci.

Ocieplanie poddasza i dachu

Duże straty ciepła przez przenikanie, występują przede wszystkim przez nieogrzewane poddasza oraz dach. Zastosowanie do ocieplenia poddasza materiału izolacyjnego o grubości co najmniej 18cm, pozwala na uzyskanie przyzwoitego współczynnika przenikania ciepła U dla tej przegrody. Najczęściej stosowany materiał, to wełna mineralna, która zapewnia łatwość układania. Materiał powinien być mocowany z dodatkową warstwą folii aluminiowej, co zapewnia dodatkową ochronę oraz zatrzymuje ciepło.

W podobny sposób wykonuje się ocieplenie dachu. Wełnę mineralną umieszcza się między krokwiami tak, by ograniczyć maksymalnie wszelkie pustki powietrzne. Dlatego grubość materiałów używanych do ocieplania dachu powinna być większa, niż 20cm.

Trzeba pamiętać, że straty ciepła przez przenikanie w dachu mogą dochodzić nawet do 25%, dlatego właściwe wykonanie izolacji termicznej zapewnia duże oszczędności w kosztach ogrzewania. Prawo Budowlane ustala minimalny współczynnik przenikania cieplnego dla dachów na poziomie U ≤ 0,25 W/(m2K), a w domach energooszczędnych U ≤ 0,20 W/(m2K).

Ocieplanie ścian – która metoda jest najlepsza?

Ściany konstrukcyjne o dużych powierzchniach powodują wysokie straty ciepła, na poziomie nawet 30-35%. Tak duże straty energii powodują, że w trakcie sezonu grzewczego niedostatecznie ocieplony budynek bardzo szybko ulega wychłodzeniu. Osiągnięcie dobrej izolacyjności cieplnej ścian, związane z grubością warstwy izolacyjnej, dokładnością wykonania oraz jakością materiałów użytych do budowy przegród.

Szczególne znaczenie ma to w przypadku ścian jednowarstwowych. Wykonanie ich z materiałów ciepłochronnych, pozwala na zastosowanie cieńszej warstwy, lub nawet rezygnacji z warstwy ocieplenia. Zastosowanie betonu komórkowego z wkładką styropianową oraz ceramika poryzowana dają możliwość osiągnięcia współczynnika przenikania ciepła U na poziomie 0,19-0,26 W/(m2K), co jest wartością zdecydowanie niższą od wymaganej Prawem Budowlanym U = 0,30 W/(m2K).

Praktyka pokazuje, że konieczność stosowania izolacji cieplnej dotyczy nawet ścian dwu- oraz trzy-warstwowych, bowiem materiały konstrukcyjne, pomimo spełniania norm izolacyjności cieplnej przewidzianych prawem, nie zapewniają ochrony cieplnej, pozwalającej oszczędzać energię.

Najczęściej wykorzystywaną techniką ocieplania przegród jest metoda lekka-mokra – warstwa izolacyjna (wełna lub styropian) przykrywana jest warstwą tynku, co pozwala na jednoczesne ocieplenie budynku z uzyskaniem estetycznej elewacji.

Na osiągnięcie dobrych efektów pozwala metoda lekka-sucha – materiały termoizolacyjne umieszcza się pomiędzy drewnianym lub metalowym rusztem, przytwierdzonym do ściany, pokrywanym wiatroizolacją i wykańczanym zewnętrzną okładziną. Metoda ta idealnie sprawdza się przy ocieplaniu domów o konstrukcji szkieletowej, a dodatkowo charakteryzuje się wyjątkową łatwością montażu.

Znacznie więcej pracy wymaga, odchodząca do lamusa, metoda ciężka mokra. Stosowanie siatki zbrojącej oraz grubowarstwowego tynku znacznie obciąża bowiem ścianę i jest kosztowne.

Grubość warstwy termoizolacyjnej powinna być uzależniona od dwóch czynników: technologii budowy przegród i użytej metody ocieplenia. W praktyce zakłada się, że min. grubość termoizolacji powinna wynosić 20cm, natomiast w przypadku budynków energooszczędnych nawet 30cm, co pozwala zapewnić współczynnik przenikania ciepła dla ścian U = 0,20-0,25 W/(m2K).

Styropian do ocieplenia podłogi

Znaczące straty ciepła przez przenikanie występują również w przypadków podłóg na gruncie oraz fundamentów. Obowiązujące przepisy budowlane wymagają, by te przegrody osiągały współczynnik przenikania ciepła nie większy, niż 0,45 W/(m2K) dla budynków tradycyjnych oraz 0,15-0,20 W/(m2K) dla domów energooszczędnych i pasywnych.

Najłatwiejszą metodą ocieplenia przegród przyziemnych jest położenie płyt polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Materiał ten ma lepsze właściwości termiczne niż styropian, dzięki czemu nie ma konieczności układania warstw grubszych niż 14-16cm. Tworzywo XPS doskonale sprawdza się ponadto przy bezpośrednim kontakcie z gruntem, a także pod znacznym obciążeniem wylewki betonowej.

Polistyren ekstrudowany zastąpić można specjalną, wzmocnioną wełną mineralną do izolacji fundamentów. Jej hydrofobizowana i nienasiąkliwa powierzchnia jest odporna na kapilarne podciąganie wody, dzięki czemu ryzyko zawilgocenia izolacji zostało znacząco ograniczone. Wełnę stosować można jednak jedynie w przypadku, gdy poziom wód gruntowych znajduje się poniżej linii fundamentów.

Dodatkowe ocieplenie domu

Podczas wykonywania termoizolacji budynku nie wolno zapominać o newralgicznych miejscach, przez które dochodzi do dużych strat ciepła. Oprócz całej powierzchni przegród budowlanych, istotne znaczenie ma izolacja w narożnikach budynku, jak również przestrzeni wokół ościeży, nadproży i w miejscach łączenia płyt balkonowych ze ścianą budynku. Mostki termiczne, występujące w tych obszarach przyczyniają się bowiem do znacznych strat ciepła.

Starannego ocieplenia wymagają również ściany wewnętrzne, które oddzielają przestrzeń ogrzewaną od nieogrzewanej. Duża powierzchnia nieocieplonej ściany, która oddziela wnętrze ogrzewane od nieogrzewanego znacznie obniża komfort termiczny w pomieszczeniu ogrzewanym, a co za tym idzie, powoduje znaczne straty ciepła i wyższe rachunki za ogrzewanie.

Prawo Budowlane określa współczynnik przenikania ciepła U dla ścian wewnętrznych na poziomie 1,0 W/(m2K), co jest wartością zdecydowanie niewystarczającą dla styku przestrzeni ogrzewanej i pozbawionej źródła ciepła. W praktyce ułożenie min. 10-15-centymetrowej warstwy izolacyjnej od strony nieogrzewanej, zapewnia wystarczającą ochronę termiczną.

Możesz zacząć od najbliższego sezonu grzewczego oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie nawet do 40%. Pomyśl, jaka to ulga dla Twojego budżetu i portfela! O ile więcej zostanie Ci na przyjemności? Zadzwoń już dzisiaj, a doświadczeni Specjaliści Nov-Bud zajmą się wszystkim...

Autor:Waldemar Nosek
 
Poleć stronę:Podziel się ze znajomymi|Facebook: www.facebook.comTweetnij do znajomych|Twitter: www.twitter.comPodziel się ze znajomymi|Nasza Klasa: www.nk.plWykop stronę na|Wykopalisko: www.wykop.pl

projekt:   [silnik Quick.Cms]