Wymagana rozdzielczość ekranu min. 480px!
Ustaw Twój ekran w poziomie...
Zamknij ten komunikat<br>Akceptuję pliki cookies
Content
  • PL

PROFESJONALNE SYSTEMY OCIEPLANIA BUDYNKÓW

 
Kalkulator Kosztów
 
 
Poradnik Budowlany
 
Kalkulatory

Oblicz koszt Twojej inwestycji i ciesz się z ciepłego energooszczędnego domu oraz niższych rachunków za ogrzewanie nawet do 40%!

Kalkulatory Inwestycyjne:|oblicz szacunkowy koszt docieplenia Twojego domu &raquo;
 
Galeria

Zanim zostaniesz naszym Klientem, zobacz koniecznie elewacje budynków, które wykonała firma Nov-Bud, jak zawsze solidnie i fachowo...

Galeria realizacji Nov-Bud:|docieplanie domów, ocieplanie budynków, zobacz &raquo;
 
Katalogi

Poznaj więcej szczegółów i dowiedz się, dlaczego warto postawić na materiały elewacyjne Kabe Therm z 5-letnią Gwarancją?

Katalogi materiałów dociepleniowych:|sprawdony system Kabe Therm, pobierz &raquo;
 
 
 
 
Sonda
Ile wydajesz na ogrzewanie Twojego domu?
 
 
Wizyty

Wizyt dzisiaj [28-03-2024]: 14
Wizyt ogółem: 398715
-----------------------------------------------
Przeglądających stronę: 3

wielkość tekstu: A A A

Ocieplenie domu, a koszty ogrzewania

Planując budowę domu, już na etapie projektowania warto pomyśleć nie tylko o funkcjonalności i rozkładzie pomieszczeń, czy kolorze i systemie wykonania elewacji, ale również o odpowiednim ociepleniu ścian oraz zabezpieczeniu termicznym wszelkich otworów drzwiowych i okiennych.

Projekt domu ma istotne znaczenie dla późniejszych warunków eksploatacji budynku, a w szczególności kosztów ogrzewania, które stanowią jedną z poważniejszych pozycji w każdym rodzinnym budżecie. Najprościej mówiąc, miesięczne rachunki za ogrzewanie można wstępnie zaplanować już podczas projektowania domu. Jest to także najlepszy moment, by oszczędzać w perspektywie długoterminowej.

Lepiej bowiem wydać więcej na grubszą warstwę ocieplenia, drzwi i okna o lepszych parametrach izolacji cieplnej i podczas eksploatacji budynku płacić niskie rachunki za ogrzewanie, niż oszczędzać podczas budowy, a następnie przez kilka lat ponosić wysokie koszty paliw i energii. Wprawdzie te elementy można ulepszyć już po wybudowaniu domu, jednak poniesiemy wtedy dodatkowe koszty i trudy remontu. W ostatecznym rozrachunku odpowiednie zaprojektowanie izolacji termicznej przed budową domu okazuje się dużo tańsze.

Ocieplenie budynku to podstawa

Prawo budowlane definiuje, że przenikalność cieplna ścian w budynkach mieszkalnych powinna odpowiadać współczynnikowi U=0,27 W/(m2K). W praktyce, aby osiągnąć taki efekt, wystarczy warstwa izolacji termicznej wykonanej ze styropianu lub wełny mineralnej o grubości 10cm dla ścian zewnętrznych, 20cm dla dachu i 5cm dla podłogi. Zwiększenie warstwy ocieplenia o 10cm nie spowoduje drastycznego wzrostu kosztu wzniesienia metra kwadratowego ściany, czy stropu, a izolacyjność termiczna budynku wzrośnie niemal o połowę.

Rachunki za ogrzewanie zmaleją tym samym o co najmniej 30%. Np. metr kwadratowy styropianu o grubości 20cm jest obecnie droższy od styropianu o grubości 10cm o ok. 10 zł, a zapewnia izolacyjność cieplną ściany trójwarstwowej z betonu komórkowego na poziomie 0,16 W/(m2K).

Najbardziej odczuwalne oszczędności w zużyciu energii daje odpowiednie zaizolowanie ścian i dachu oraz – obowiązkowo – podłogi sadowionej na gruncie, jeśli taką planujemy. W przypadku podłogi na gruncie, jakość ocieplenia ma znaczenie kluczowe. Teoretycznie, do wypełnienia norm wystarczy dziesięciocentymetrowa warstwa ocieplenia, jednak, jeśli nie ma przeszkód finansowych, warto pokusić się nawet o 40cm.

Ponieważ podłogi na gruncie zazwyczaj wykonywane są w domach parterowych, słabo izolowana podłoga tego typu staje się jednym, wielkim mostkiem termicznym o powierzchni równej powierzchni użytkowej mieszkania, a straty ciepła są ogromne. W tym wypadku, zamiast styropianu lepiej zastosować płyty z polistyrenu ekstrudowanego o znacznie lepszych właściwościach termoizolacyjnych.

Wprawdzie są droższe od styropianu, jednak warto rozważyć, np. zastąpienie wymarzonej elewacji mniej efektowną, za to tańszą, a zaoszczędzone środki przeznaczyć na izolację termiczną podłogi. Ocieplenia podłóg opartych na betonowych wylewkach można wykonywać również z twardej wełny mineralnej o dużej gęstości i wytrzymałości na odkształcenia.

W wypadku styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego warto ponadto zainwestować w płyty o krawędziach frezowanych na zakład, co zmniejsza ryzyko powstawania mostków termicznych. Efektem inwestycji będą niższe rachunki za ogrzewanie, a poniesione nakłady zwrócą się już po kilku sezonach grzewczych.

Naśladując budownictwo energooszczędne

Projektując dom warto korzystać z rozwiązań znanych z domów energooszczędnych. Dalsze oszczędności w eksploatacji budynku można osiągnąć, planując zastosowanie stolarki drzwiowej i okiennej o współczynniku przenikania cieplnego niższym od 1,0 W/(m2K), zamiast standardowej. Taka stolarka jest wprawdzie o połowę droższa, lecz redukuje straty ciepła o ok. 30%. Jeśli budżet budowy jest skromny, ponownie należy zastanowić się nad mniej efektowną, za to tańszą dekoracją (np. tynk mineralny zamiast szlachetnej okładziny kamiennej na elewację).

Warto również poprosić architekta, by zaplanował położenie domu i rozplanowanie pomieszczeń zgodnie z kierunkami geograficznymi. Takie rozwiązanie jest stosowane w domach energooszczędnych i pozwala wykorzystać naturalne warunki do zmniejszenia strat energii. Wszelkie przeszklone przestrzenie powinny być zwrócone na południe, tak, by szyby działały jak kolektory słoneczne, dodatkowo dogrzewające dom.

Ściany wewnętrzne, bezpośrednio ogrzewane przez słońce muszą być zbudowane z materiałów dobrze akumulujących ciepło – kamienia naturalnego, czy sztucznego, cegieł, betonu, itp. Będą dogrzewały pomieszczenia po zachodzie słońca, oddając zmagazynowaną energię i poprawiając komfort cieplny domu – to oznacza kolejne 10% oszczędności na kosztach ogrzewania.

Ważne wykonanie ocieplenia

Każdy inwestor powinien również pamiętać, że dla parametrów użytkowych przyszłego domu niezwykle ważna jest jakość wykonania prac budowlanych. Kiedy projekt jest gotowy, a budowa trwa, to inwestor nie powinien spoczywać na laurach. Co z tego, że w projekcie widnieją ściany z najcieplejszych materiałów i podwójne warstwy ocieplenia, skoro ściany zostaną wykonane tak niedbale, że będą pełne mostków termicznych.

Podsumowując: wizyty na budowie i pilnowanie "dobrej roboty" są powinnością każdego inwestora, pragnącego mieć dom zgodny z projektem. Zatrudniając doświadczonych Specjalistów Nov-Bud do ocieplenia domu – każdy Inwestor może spać spokojnie...

Autor:Waldemar Nosek
 
Poleć stronę:Podziel się ze znajomymi|Facebook: www.facebook.comTweetnij do znajomych|Twitter: www.twitter.comPodziel się ze znajomymi|Nasza Klasa: www.nk.plWykop stronę na|Wykopalisko: www.wykop.pl

projekt:   [silnik Quick.Cms]